Zaoberáš sa otázkou, či začať podnikať? Chcel by si sa presadiť v online marketingu a stať sa copywriterom? V článku Ako som sa stala copywriterom som vyrozprávala svoj príbeh, ktorý už pár ľudí nakopol. Teraz prišiel rad na teba. 🙂

Tak ako každý príbeh, aj ten môj je špecifický. A ver tomu, že aj tvoj taký bude. Každý si predsa musíme ísť svojou vlastnou cestou. V dnešnom článku teda nebudem rozoberať ani tak moje reálne kroky, ktoré som urobila, ako skôr vlastnosti a postoj, ktorý som vo svojich začiatkoch zaujala.

Nechce sa ti to čítať? Počúvni si ďalší diel môjho podcastu o copywritingu a nástrahách života freelancera. 🙂

Ako mám začať?

Pár ľudí sa ma už pýtalo, či im neviem poradiť, ako začať so živnosťou či s copywritingom. Niektorým som písala, iným som posielala hlasové správy a ďalším zase oboje. 🙂 A nakoľko pýtajúcich sa pribúda, rozhodla som sa odpovedať takto verejne. Nech si to nájde každý, kto má o tieto informácie záujem. Každý, kto by chcel začať, no nevie, ako na to.

Čo ak…?

Pred založením živnosti som sa sama pasovala s otázkou, či sa mi to vôbec oplatí. Myslím, že každému napadnú otázky typu:

„Vyjde mi to?“

„Čo ak si nezarobím toľko, čo v terajšej práci?“

„Som dosť dobrý?“

Neboj sa, aj mne to napadlo. Nie som ten typ, čo si vo všetkom verí a z ničoho si nerobí ťažkú hlavu. Skôr naopak, nad všetkým dlho rozmýšľam a najradšej by som vedela dopodrobna všetky možné verzie toho, čo by sa mohlo stať. 

No v živote to takto nechodí, to už všetci vieme. Nikdy nevieš vopred presne povedať, čo sa stane. Vety typu „Čo ak… ?“ používam aj ja, no nemám ich rada. Sú to totiž otázky, na ktoré sa nedá odpovedať. Aj preto sa im snažím vyhýbať a odporúčam to aj tebe.

Počúvaj s porozumením

Asi najčastejšie sa pri svojich plánoch stretneš s názormi druhých. Teda, ak nie si typ, ktorý si to nechá pre seba. V tomto prípade ti poradím len jedno. Počúvaj s porozumením. Každý, komu sa zveríš so svojimi plánmi, ti bude chcieť povedať svoj názor. Možno ti povedia iba jednu vetu, napríklad „Ja by som do toho nešiel.“ alebo „Naozaj si na to trúfaš?“. 

Ja som sa stretla aj so súvetiami, pri ktorých zaznelo „Ostaň radšej pri tom, čo robíš teraz. V tomto máš aspoň istotu.“ Áno, istota. Ale čo je to tá istota? Mala som istotu v tom, že čo sa mzdy týka, si už moc neprilepším. Mala som istotu aj v tom, že by som robila rovnakú prácu ešte X rokov. A ver mi, že tú prácu som mala rada. No aj napriek tomu ma lákala predstava skúsiť to.

Takže čo tým chcem povedať? Mnohí ťa možno budú odhovárať. Môžu na to mať rôzne dôvody. Možno ti neveria a možno neveria sebe. Možno sú len opatrní a možno podľa seba súdia teba. No kým to sám nevyskúšaš, nezistíš, či mali pravdu.

Vyjdi z komfortnej zóny

O zóne komfortu si už asi počul. Za posledné roky som z nej v pár prípadoch úspešne vyšla a musím potvrdiť, že naozaj to má dačo do seba.

Jeden z príkladov, kedy sa mi to vyplatilo, je napríklad aj to, keď som si povedala, že idem do živnosti. Mala som toľko už zodpovedaných a zároveň ešte toľko nezodpovedaných otázok. Bol to krok do neistoty a tento risk ma stál kedysi vysnenú prácu. Zároveň mi však dal omnoho viac.

Ak si už čítal môj článok o tom, ako som sa stala copywriterom, prípadne si počúval podcast, vieš, že ma odmalička lákali nielen skúmavky a práca v labáku, ale aj písanie. Išla som tak z jedného do druhého, no niečo ma to stálo. Hodiny a hodiny hľadania odpovedí na otázky, 10 mesiacov živnosti popri zamestnaní a tak trochu aj zdravie.

Je pravda, že ja som naozaj opatrný človek a živnosť som si skúsila najskôr popri zamestnaní. Môžeš to tak vyskúšať aj ty, ak máš tú možnosť.

V tomto prípade ťa ale upozorním. Ak robíš niečo obdobné v práci, musíš o tom upovedomiť svojho zamestnávateľa. Buď sa dohodnete, že pre nich budeš robiť na živnosť, alebo budeš musieť podať výpoveď. V opačnom prípade pre nich predstavuješ riziko. Ak je to tvoj prípad, skús si o tom vyhľadať radšej nejaké informácie.

Preber za seba plnú zodpovednosť

Dobre, viem, že toto znie trochu ako poúčanie, ale pri živnosti si už len ty. Si sám za seba. Už nemôžeš nadávať na svojho zamestnávateľa, že ti málo platí. Alebo na kolegu, že ti prebral zákazku. Ani na krátke obedné prestávky. Teraz si ty pánom svojho času a všetko záleží od teba.

Ono na začiatku to znie úžasne. A ver, že to aj úžasné je. Najmä, keď ti nesedelo to ranné vstávanie ako mne. 🙂 Môžeš robiť z domu, sám si nastaviť svoju pracovnú dobu a keď ti nie je dobre, prípadne potrebuješ ísť k lekárovi, nemusíš si pýtať priepustku. Má to svoje výhody, ale aj nevýhody.

Práve tým, že si pánom svojho času, môžeš veľmi ľahko skĺznuť do takzvanej prokrastinácie. Určite to poznáš. Niečo máš robiť, ale miesto toho ťa to stále láka pozerať do mobilu. Vonku je krásne, tak čo budem doma? Však neskôr to dokončím. A takto to pokračuje, až napokon zistíš, že si za celý deň nič neurobil.

A keďže sa tomu chceme vyhnúť, je vhodné stanoviť si nejaké ciele a nejaké podmienky. Živnosť má totiž jednu obrovskú výhodu, ktorá ale predstavuje aj nevýhodu. Dáva ti priestor realizovať sa. Dáva ti slobodu, ktorú však môžeš využiť rôznymi spôsobmi. Priprav sa preto vyťažiť z nej čo najviac pre seba. Tak, aby ti to dalo niečo do budúcnosti.

Som rozhodnutý začať. Čo teraz?

Vieš, ja som toho zas až tak nevedela, keď som začínala. Nevedela som poriadne, koho sa popýtať o radu. Rodina bola opatrná, no partner ma podporil, za čo som mu doteraz vďačná. 🙂 Nakoľko viem, čo som vtedy prežívala, chcem ti pomôcť s tým, aby si sa vyhol mojim chybám a aby si toho čo najviac našiel na jednom mieste.

Ide sa na živnosť

Ak si sa rozhodol pre živnosť, čakaj, že tvoja trpezlivosť dostane zabrať. Treba totiž pobehať pár úradov a vybaviť si živnostenský list. Musím sa priznať, ja som sa tomuto behaniu po úradoch celkom úspešne vyhla.

Nakoľko som na to nemala čas a ani chuť, vybavila som si živnosť cez internet. Jediné, čo som musela spraviť, bolo vyplniť údaje, vytlačiť jeden formulár a poslať ho podpísaný poštou. Ostatné za mňa vybavili ľudia z Firmárne. Dokonca nedávno som si cez nich rozširovala živnosť.

TIP: Čo som počula, živnosť si vieš vybaviť online aj priamo cez elektronickú komunikáciu, ale potrebuješ na to občiansky preukaz s čipom a elektronickú čítačku. Viac ti však povedať neviem, keďže som to riešila iným spôsobom.

Elektronická komunikácia

Nakoľko je od 1.7.2018 povinnosť komunikovať s úradmi elektronicky, je vhodné, aby si si hneď, ako dostaneš už aj DIČ, išiel na úrad vypýtať svoje údaje do elektronickej komunikácie. Oni ti tak vytvoria konto, dajú ti prihlasovacie údaje a ty sa budeš môcť prihlásiť do svojej elektronickej schránky.

Aj daňové priznanie sa už posiela iba elektronicky, takže si potom nechaj čas na naštudovanie portálu finančnej správy. Sama som s tým mala problém a dlho mi trvalo, kým som došla na to, ako niektoré veci posielať.

A ak náhodou nemáš nový občiansky preukaz s elektronickým čipom, daj si ho vyrobiť. Na starý ti to nepôjde.

Veľa informácií, však?

Fakturácia

Čo sa týka vystavovania faktúr, takisto máš viacero možností, ako to urobiť. Niektorí si faktúry vytvárajú prostredníctvom jednoduchých programov ako je Word, Excel a podobne. Iní na to používajú platené fakturačné programy. Ja osobne používam Superfaktúru, a to od začiatku svojho podnikania.

Či už fakturuješ cez nejaký platený program alebo cez Excel, daj si pozor najmä na tieto veci:

  • ak nie si platca DPH (čo minimálne zo začiatku nebudeš), fakturuješ sumu bez DPH
  • ako neplatca DPH uvádzaš na faktúre, že nie si platca DPH
  • na faktúre musíš vždy uviesť svoje fakturačné údaje, IČO a DIČ
  • faktúry čísluj chronologicky, teda po sebe idúcimi číslami (ja mám fa_MgrLesanaVanekova_2019001, 2019002, 2019003, …)

Zvláštny prípad nastáva, keď sa rozhodneš, že budeš robiť pre klienta zo zahraničia. O tom si ale povieme nabudúce.

Čo ešte?

Rozmýšľam, čo som ešte tak zvykla na začiatku ľuďom odporúčať. Teraz mi už nič nenapadá, ale ak by si mal nejaké otázky, kľudne mi napíš na FB stránke, prípadne mi pošli mail na lesana@vanekova.sk či vyplň kontaktný formulár na stránke. 🙂

Myšlienka na záver

Podnikanie je podľa mňa o tom, plniť si svoje sny tým, že pomôžeš niekomu ďalšiemu. Dúfam som ti teda aspoň trošku pomohla a pôjdeš si za svojimi cieľmi zas o niečo sebavedomejšie. 🙂