V jednom z predchádzajúcich článkov som ti povedala, čo je podľa mňa na živnosti najhoršie. Teraz sa budem venovať práci z domu ako takej, a teda tomu, aké výhody, ale aj nevýhody so sebou prináša. Mnoho ľudí si totiž prácu z domu vybavuje ako niečo úžasné, no tak, ako všetko, aj práca z pohodlia domova má svoje úskalia.

Nechce sa ti to čítať? Počúvni si ďalší diel môjho podcastu o copywritingu a nástrahách života freelancera.

Čoraz lákavejšia ponuka práce z domu

Mnoho ľudí vidí prácu z domu ako obrovský benefit. Niektorí pracujú iba z domu a iní si môžu sem tam presunúť svoju robotu z práce domov. Keď som začala so živnosťou, tiež mi veľa ľudí závidelo. Je však ale čo? Poďme si povedať viac.

Výhody práce z domu

Najskôr si povieme o tých výhodách, pre ktoré je práca z domu niečím úžasným, niečím, po čom mnohí túžia. A v konečnom dôsledku možno aj ty.

Na začiatku som ti mierne naznačila, že práca z domu nie je taká úžasná, ako sa tvári. Všetko to však závisí od teba. Ani ja ju nezavrhujem, len chcem poukázať nielen na tie pre, ale aj proti. Začnime však tými výhodami. Aké to sú?

Nemusíš chodiť do práce

Dobre, asi najlákavejšie na tom všetkom je, že nemusíš ísť do práce, pretože tvoja práca je doma. Žiadne ranné špičky, veľmi skoré budíky, hľadanie vhodných spojov, prípadne čakanie na meškajúci vlak. Ak nemáš zrovna dobrý kolektív, tak ďalším bonusom je, že sa zbavíš aj ich, viac-menej. 🙂

Po práci sa nemusíš zase ponáhľať domov a stihnúť. Nemusíš sa predierať cez davy, pričom na zimu je všade množstvo chorých ľudí a v lete zas mnoho tých spotených, však vieme.

No neznie to už teraz krásne? Poďme ale ďalej.

Ušetríš na výdavkoch

Prácou z domu nešetríš len svoj čas, ale aj peniaze. Odpadnú ti výdavky spojené s premiestňovaním sa z miesta na miesto, ale aj tie na rôzne desiate či predražené menu. (V tomto prípade ale zase všetko závisí od teba. Môžeš si začať variť doma, ale takisto si jedlo môžeš aj naďalej objednávať.)

Máš flexibilný pracovný čas

Ak patríš k tým, ktorí si chcú svoju robotu robiť podľa seba a nebyť časovo obmedzení, tak je práca z domu práve pre teba. Pri práci z pohodlia domova si totiž vo väčšine prípadov vieš sám nastaviť, kedy s prácou začneš a kedy s ňou skončíš. Navyše, vieš si vybrať aj miesto, odkiaľ budeš pracovať. Toto miesto si zariadiš podľa seba, pričom v lete môžeš kľudne pracovať napríklad aj z terasy.

Môžeš robiť odkiaľkoľvek chceš

Dobre, toto tiež asi neplatí na každého, ale ak si freelancer ako ja, môžeš pracovať odkiaľkoľvek. Samozrejme to musí byť miesto s dobrým pripojením na internet. 🙂 Napríklad ja som už pracovala nielen z domu či z kaviarne, ale aj z Egypta. Asi najvtipnejšie bolo, keď som si notebook dovliekla na pláž, otvorila ho, nechala sa s ním odfotiť a po napísaní pár riadkov sa mi vypol. Odporúčam teda dávať si pozor nielen na pripojenie k sieti, ale aj na výdrž batérie. 🙂

Čo sa na práci z domu páči mne

Okrem spomenutých benefitov je ich, samozrejme, viac. Mne sa napríklad veľmi páči aj to, že ak zrovna nemám doma rodinku, tak ma nikto nevyrušuje. Teda, ak sa susedia nechystajú prerábať. 

Som menej často chorá

Ďalšou výhodou je to, že už nebývam tak často chorá. Do svojej predošlej práce som síce nechodila žiadnym dopravným prostriedkom, kde by ma mohli nakaziť spolucestujúci, no pracovala som v infekčnom prostredí a s ľuďmi. Odkedy však robím z domu, naposledy som sa takto nakazila od detí. Vyhnúť sa tomu nikdy úplne nevyhneš, ale naozaj je to nič oproti tomu, ako často som bývala chorá kedysi.

Môžem byť viac so svojou rodinou

Ako veľký benefit spomeniem ešte aj to, že vďaka práce z domu môžem byť viac so svojou rodinou. Napríklad, keď prídu deti zo školy, viem im tak navariť čerstvý obed a počas svojej prestávky si s nimi urobiť domáce úlohy. Niekedy spravím čo najviac doobeda a prípadne si potom dorábam robotu večer, no stojí to za to a celkovo je doma väčšia pohoda.

Nevýhody práce z domu

Čo sa týka nevýhod, ako všetko, tak aj práca z domu ich má. Niektoré som na sebe spozorovala takmer hneď, ako som ostala doma, a iné som spozorovala až nedávno. S väčšinou, ak nie s každou tou nevýhodou, sa dá však pracovať a takisto ti možno niektoré z nich nebudú nejak veľmi prekážať.

Nebudeš sa mať s kým porozprávať

Asi prvé, čo som si na sebe všimla je, že som sa nemala s kým porozprávať. Nemala som s kým prebrať svoju prácu a keď som niečo nevedela, alebo som si niečím nebola istá, musela som použiť Google, prípadne zháňať cez net niekoho, kto by bol akurát online a našiel by si na mňa čas.

Doteraz sa na mne partner niekedy smeje, keď pomaly ani dvere od bytu nestihne otvoriť a ja už na neho valím všetko, čo sa mi v ten deň stalo. 🙂

Začneš strácať EQ

Toto som si všimla až neskôr, ale riadne som sa toho zľakla. Poznáš EQ? Takzvaná emocionálna inteligencia je schopnosť, vďaka ktorej vieš kontrolovať svoje emócie a chápať emócie druhých. Nazvala by som to sociálnym cítením.

Možno ti to takto nepríde, ale ja som bola vždy emotívnejšia ako ostatní, takže to na mne ostatní spozorovali pomerne rýchlo. Dokonca aj sama som si to všimla. Bola som tak zahádzaná prácou, že ma nejako netrápili problémy druhých a popravde som ich ani nevedela vyhodnotiť. Sú dôležité, alebo je to len bežné hundranie? Na toto si treba naozaj dávať pozor.

Máš flexibilný pracovný čas (áno, opäť)

Nie, nemáš Deja Vu, naozaj spomínam výhodu o flexibilnom pracovnom čase ako nevýhodu. Ide ale skôr o to, že najmä zo začiatku budeš mať možno problém rozvrhnúť si prácu. Dá sa s tým však pracovať. Napríklad v článku Ako stihnúť každý deadline rozoberám rôzne tipy, ako sa prinútiť tvoriť a ako stihnúť svoju prácu, ak si si toho na seba naváľal až príliš.

Zistíš, čo je to prokrastinácia

Práve pri tom flexibilnom čase si na vlastnej koži vyskúšaš čaro prokrastinácie. Ver mi, ja to zažívam doteraz, a to sa snažím dávať si na to pozor. 🙂

Nakoľko totiž môžeš robiť hocikedy, nemáš normálny pracovný čas. Mnoho ľudí potom pracuje iba vtedy, ak má naozaj nejakú zákazku, ale viac už nie. Prípadne toho budeš mať toľko, že vlastne ani nestihneš oddychovať.

Klienti si budú myslieť, že pracuješ nonstop

Už viackrát sa mi stalo, že ma klienti, prípadne potencionálni klienti, kontaktovali v naozaj zvláštnom čase. Už som si zvykla, že mi volajú cez víkendy, aj cez sviatky, ale raz som aj po telefonáte klipkala očami ešte asi 5 minút.

Pani mi totiž volala asi o desiatej večer s tým, že potrebuje korektúru textu. Hovorím si, kto mi to tak neskoro volá? A veď dobre, samozrejme, dokedy to potrebujete? No a ona odpovedala, že do polnoci. Podotýkam, že to nebola korektúra na jednu normostranu, ale asi na 40. Časovo sa to, samozrejme, ani nedalo stihnúť. Bohužiaľ tak zložila sklamaná.

via GIPHY

Prestaneš sa hýbať

S týmto možno nebudeš mať taký problém, ale pri sedavej práci sa to stáva. A najmä, ak máš všetko tak blízko po ruke. Je teda lepšie rozvrhnúť si čas tak, aby si doň zakomponoval aj nejakú tú aktivitu, nech to na tebe po pár týždňoch nie je vidno. 🙂 Okrem toho ťa šport privedie aj na iné myšlienky, spoznáš nových ľudí a budeš sa cítiť lepšie, ako keby si len celé dni sedel doma a trávil svoj čas iba prácou.

Budeš viac so svojou rodinou (odvrátená stránka)

Spomeniem ešte jednu nevýhodu. Je ňou možné rozptýlenie zo strany rodiny či spolubývajúcich. Ak totiž nemáš vlastný priestor na prácu, ale pracuješ napríklad z obývačky či jedálne (ako ja), je dosť možné, že sa tam bude zdržiavať aj zbytok tvojej domácnosti, čo môže tvoju pozornosť presunúť úplne inam, ako by si chcel.

Práca z domu – áno či nie?

Všeobecne sa hovorí, že ľudia, ktorí pracujú z domu, sú šťastnejší. Osobne si myslím, že aj napriek jej nevýhodám si to treba minimálne vyskúšať. Zažiť si na vlastnej koži jej benefity, a teda aj jej odvrátenú stránku.

Našťastie, aj so spomínanými nevýhodami sa dá pracovať.

Ako pracovať z domu efektívnejšie?

Ak si zoberieš nevýhody práce z domu pekne jednu po druhej, časom ich premeníš na svoje výhody. Dám ti pár príkladov.

Zostav si časový harmonogram

Ako sa zbaviť prokrastinácie? Rozvrhneš si svoj pracovný čas a budeš sa ho snažiť dodržiavať. Poznám ľudí, ktorí majú aj pri práci z domu presne stanovenú pracovnú dobu a mimo nej prosto nerobia. Osobne to tak síce nemám, ale je to jedna z možností.

Každému vyhovuje niečo iné, takže stačí len prísť na to, čo vyhovuje tebe. Ak to zistíš, budeš toho vedieť spraviť viac, ako si si myslel.

Pracuj z kaviarne či z coworkingu

Nemôžeš pracovať z domu, pretože tam nie je vhodné pracovné prostredie? Nevieš sa tam sústrediť a každú chvíľu ťa niekto otravuje? Skús pracovať z kaviarne či z coworkingu. Možno ti bude vyhovovať aj práca z knižnice, prípadne v lete si môžeš sadnúť niekam do parku. Ide len o to nájsť si prostredie, v ktorom budeš vedieť byť efektívny a nebudeš mať okolo seba rušivé elementy, resp. ich bude čo najmenej.

Urob si čas na seba a svojich blízkych

Nenechaj prácu vziať ti tvoje koníčky, priateľov či rodinu. Sama som sa jeden čas venovala pomaly výlučne práci a nie je to v poriadku. Ono ťa to skôr či neskôr dostihne. Okrem toho, práve to, že si nájdeš čas aj na seba a svoju rodinu a kamarátov, ti pomôže prevetrať hlavu a byť tak efektívnejší.

Asi si už počul o vyhorení. Možno si ho aj zažil. Nie je to veru nič príjemné. Práve preto skombinuj svoj pracovný a sociálny život tak, aby ti to vyhovovalo a aby si potom nemal výčitky, prípadne sa nevedel sústrediť. Nestojí to za to.

Nezabúdaj na športové aktivity

Popri práci sa treba vedieť odreagovať. Sedieť za počítačom celé dni má nepríjemné následky, ktoré sa môžu odzrkadliť na tvojom zdraví, psychickom rozpoložení či na tvojom výzore. Aj preto si nájdi čas a aspoň raz do týždňa potráp svoje telo a nie stále iba myseľ.

Ja sa snažím aspoň raz za čas si doma zacvičiť. Okrem toho chodím raz týždenne na tréning pole dance, kde potom nasledujúce dva dni vlastne ďakujem za to, že môžem robiť z domu. 🙂 Uvidíš, že fyzická aktivita ti pomôže udržať sa fit, a to nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke.

Slovo na záver

Dúfam teda, že ti moje skúsenosti pomôžu v tvojom ďalšom progrese a že ak začneš s prácou z domu, bude to mať pre teba ľahší priebeh a budeš sa vedieť vyhnúť jej nástrahám.