Dnes odpovedám na otázku, čo je na živnosti najhoršie.

Ako som už v predchádzajúcom článku o tom, ako som sa stala copywriterom, spomínala, predtým, ako som si založila živnosť, som zháňala množstvo informácií a snažila sa na tento krok čo najviac pripraviť. No na podnikanie sa nikdy nedá stopercentne pripraviť.

Nechce sa ti to čítať? Počúvni si môj druhý diel podcastu o copywritingu a nástrahách života freelancera.

(Ne)očakávaný list zo zdravotnej poisťovne

Práve nedávno mi došiel list zo zdravotnej poisťovne. Poviem ti, nedoplatok vo výške niekoľkých stoviek eur som veru nečakala. Najskôr som si myslela, že je to nejaký omyl, no opak bol, bohužiaľ, pravdou.

Ako som si myslela, že to funguje

Najskôr ti poviem, ako som si myslela, že to so zdravotkou funguje. Všade som čítala a počúvala, že ak začínam živnosť popri zamestnaní, odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne neplatím. Nakoľko som robila 10 mesiacov na živnosť popri zamestnaní, nič som neodvádzala.

Posledné dva mesiace minulého roka som už však prešla iba na živnosť, a tak som pekne začala platiť aj odvody. Človek by povedal, že to je v poriadku. Ja som si to aspoň myslela.

Ako to funguje naozaj

Akože áno, bolo v poriadku, že som si tie dva mesiace zaplatila a naozaj, ak máš živnosť popri zamestnaní, odvody za teba platí zamestnávateľ a ty ich platiť nemusíš. No ale práve tu je ten háčik, o ktorom som nevedela.

Po podaní daňového priznania ti totiž nevyčíslia iba dane, ktoré máš zaplatiť. Zároveň ti podľa toho, koľko si zarobil, oznámia, či ti treba ešte niečo doplatiť aj do zdravotnej či sociálnej poisťovne. Okrem toho ti pošlú aj oznámenie, kde ti nachystajú prekvapenie v podobe preddavkov na odvodoch, a to podľa toho, ako ti to celé vyjde.

Kto sa v tom má vyznať?

V týchto zložitých rovniciach, podľa ktorých to počítajú, sa nevyznám, no vo väčšine prípadov sa asi stáva, že ďalší rok budeš platiť o niečo vyššie odvody, než sú tie minimálne, prípadne tie minuloročné. Podľa toho, ako si cez rok polepšíš.

Na jednu stranu to, samozrejme, chápem. Tieto veci som vedela. No nevedela som, že môžem mať za minulý rok nejaký nedoplatok. Som síce začiatočník, no aj tak si myslím, že toto mnoho ľudí neovláda.

Čo z toho ale vyplýva? Prečo to vlastne spomínam?

Dnes chcem rozoberať práve to, s čím množstvo ľudí podľa mňa nepočíta. Sú to práve rôzne výdavky a odvody, ktoré ti neodídu samé, ako je tomu v zamestnaní. Nakoľko práve čítaš tento článok, predpokladám, že so živnosťou začínaš, prípadne nad ňou rozmýšľaš.

Živnosť má podľa mňa mnohé výhody, no prináša aj rôzne komplikácie, na ktoré, si myslím, nikto nie je vopred pripravený. A tu nastáva problém. 

Nevýhody práce na živnosť

Najmä ľudia, ktorí predtým robili v zamestnaní, tak ako aj ja, si na tento nový systém musia zvykať. Možno aj preto toľko živností neskôr končí. Ak si aj ty robil v zamestnaní, tak vieš, že ak ti došla na účet výplata, bola celá tvoja. Boli to prosto tvoje peniaze. 

V živnosti je rozdiel oproti zamestnaniu v tom, že peniaze, ktoré ti prídu na podnikateľský účet (ak si ho založíš), nie sú ešte tak úplne tvoje. Najskôr z nich musíš zaplatiť odvody a neskôr aj dane. Ak ti teda na podnikateľský účet príde cez mesiac 1000 eur, počítaj, že tvoj reálny zárobok je približne 750 eur. A to som povedala ešte možno aj veľa.

Ja si približnú čistú mzdu vypočítam vždy pomocou tejto kalkulačky, ale tiež to nie je úplne presné. 

Tip na záver

Po tejto skúsenosti a po mojom prvom daňovom priznaní musím povedať, že asi najväčšou nevýhodou podnikania je to, že všetky tie výdavky, ktoré za teba bežne platil zamestnávateľ, máš zrazu na účte. Aj preto sa nespolieham na to, čo vidím na účte a neustále to prepočítavam.

Ak si však budeš priebežne odkladať, nebudeš mať neskôr problém s nedostatkom financií na dane či prípadné nedoplatky. 🙂 Ja to robím tak, že približne jednu mesačnú výplatu si nechávam bokom na dane. Či to stačí, netuším. Poviem ti o rok. 😀

P.S.: V podcaste budeš počuť aj slovné spojenie “vycibriť dane”. Viem, že sa to tak nehovorí a význam slova vycibriť je úplne iný ako to, čo som tým chcela povedať, ale naschvál som to v podcaste nechala. Nech vieš, že tiež nie som neomylná. A to najmä v hovorovej reči. 🙂