Táto téma sa netýka iba copywritingu. Môže ísť všeobecne o akúkoľvek prácu, no najmä o tú kreatívnu.

Napríklad ako laborant si s časom neporadím. Prosto mi príde vzorka a ja ju musím v čo najkratšom čase čo najkvalitnejšie spracovať. Priestor na kreativitu tam nenájdeš, iba žeby si veľmi chcel. Ale čo také písanie? Klient by chcel nový článok už zajtra a medzitým ti napíše ďalší, že by potreboval pozrieť nejaké texty. A do toho všetkého máš pocit, že dnes ťa múza akosi obchádza.

Niekedy sa toho prosto navalí. Ale čo robiť, ak ťa čaká kopa roboty a sám nevieš, čo skôr?

Tieto tipy mi pomáhajú sústrediť sa na prácu.

 

V prvom rade neprokrastinuj

Naozaj. Na toto teraz nie je čas. Žiadny Facebook, Instagram, mail ani nič, čo by ťa mohlo zaujať na príliš dlhú dobu. Často sa mi stáva, že ani neviem ako, a čítam článok. Prezerám si obrázky zlatých psíkov či hľadám na Youtube nejakú parádnu pesničku, ktorá ma navnadí k lepším výkonom. Lenže takto to nefunguje. Iné je čerpať inšpiráciu k tvorbe a iné je bezcieľne surfovať na internete. Čas predsa beží.

 

Nerob veci na poslednú chvíľu

Toto sa mi stáva, našťastie, výnimočne. Ak mám čas, urobím si všetky zadané úlohy čo najskôr. Neraz sa mi to oplatilo. Neviem ako ty, ale mne sa dosť často stáva, že keď mám veľa práce, príde ďalšia. Veď prečo nie. 🙂 V tomto prípade sa teda určite oplatí nenechávať si nič na poslednú chvíľu. Nikdy totiž nevieš, kedy ti príde nová ponuka.

 

Vyhraď si čas

Naozaj to pomáha. Nie je dobré príliš sa ponáhľať, ale ani dávať si zbytočne načas. Ak si spravíš časový harmonogram, bude sa ti robiť lepšie. Ak ti príde nová ponuka, budeš si vedieť rýchlo zistiť, koľko času na ňu máš a kedy bude čas sa jej venovať. A to je stokrát lepšie ako sľúbiť hory doly a potom byť v strese, prípadne v tom horšom prípade posúvať termíny.

Musím sa priznať, že tento bod nemám vyriešený úplne dobre. Niektoré veci riešim cez Trello, kde sa dá pekne nastaviť deadline. Nie všetko ale cez túto super aplikáciu riešim. Bohužiaľ. Aj ja som len obyčajný lenivec. 🙂 Ale ostatné veci si potom prosto musím pamätať.

Načerpaj inšpiráciu

Máš zadanú tému a nevieš čo s ňou? Často mi klient pošle iba názov článku a ja sa potom ani nemám čoho chytiť. Je jasné, že čím viac toho o projekte človek vie, tým rýchlejšie sa do toho dostane. Nie vždy je to však tak. V takom prípade si treba urobiť poriadnu rešerš. Viem, trvá to dlho, ale nikto predsa nechce písať neoverené bludy. Alebo?

Každopádne je dobré si zistiť, čo sa o danej téme kde píše. Určite si daj záležať na tom, aby si si pri čerpaní inšpirácie zohnal iba overené fakty. Vieš ako. Nechceme tu predsa ďalšie tipy na pridanie sava do jedálnička.

 

Zisti si cieľovú skupinu

Kto vlastne bude tvoju tvorbu vidieť? Píšeš článok pre psíčkarov? Ide o reklamu na známu značku telovej kozmetiky? Alebo máš vytvoriť perfektné predstavenie nového modelu drahých hodiniek? Nech už tvoríš čokoľvek, je vhodné vedieť, pre koho to vlastne píšeš. Podľa toho totiž vieš, ako máš článok prispôsobiť. Inak sa prihovoríš k ďeťom a inak k dospelým. Okrem toho, ak vieš, pre koho píšeš, je dosť pravdepodobné, že potom nebudeš musieť meniť celý článok kvôli tomu, že je nezáživný, alebo naopak príliš bláznivý, a tak neznie profesionálne.

 

Všetko si zapisuj

Čokoľvek ťa pri hľadaní inšpirácie zaujme, zapíš si to. Neviem ako ty, ale ja píšem cez Google Doc. Už pri samotnej rešerši si všetko rovno zadávam do dokumentu, aby som na nič nezabudla. Aj keď nie vždy využijem všetko, čo si tam zapíšem, som si aspoň istá, že som na nič nezabudla.

Dobrým tipom, ako sa prinútiť tvoriť, je nechať sa tým pohltiť. Ak ťa to, čo robíš, baví, ide to ľahko a rýchlo. Skús si uvedomiť, čo by ťa na danej téme zaujímalo a či je to, čo si napísal, postačujúce. Ak nie, pokračuj v hľadaní inšpirácie. Ak máš dojem, že múza ťa opustila a čas na teba tlačí, skús si dať na chvíľu pauzu. Viem, je to paradox, ale pomáha. Mne teda určite. Osobne preferujem trocha si zacvičiť, prípadne si pustiť obľúbenú pesničku a zaspievať si. Ale pozor, ľahko sa z toho môže stať len ďalšia prokrastinácia. 🙂

 

Ak sa dá, dokonči, čo si začal

Tým nemyslím napísať článok a rovno ho postnúť. Skôr mi ide o to, článok dopísať. Ďalšie korektúry a prípadne úpravy si kľudne nechaj na druhý deň. Vlastne, ono je to tak najlepšie. Vyspi sa na to a na ďalší deň sa k tomu vráť s čistou hlavou. Opravíš prípadné preklepy a ak máš niekoho, komu veríš, môžeš sa ho opýtať na názor.

Samozrejme, ak treba napísať dlhý článok na blog, za deň to asi nebude. Je ale dobré končiť s tým, že vieš, kde si skončil a ako chceš pokračovať. Ťažko sa totiž vracia k rozrobenej robote, keď nevieš hneď pokračovať. Potom sa do toho človeku vôbec nechce. Všakže?

 

Dúfam ti moje rady pomôžu a budeš tvoriť ako drak. Ach, zbožňujem draky. 🙂